Obec Košúty
ObecKošúty - Kosút

oficiálna stránka obce - község hivatalos honlapja

História

Chotár obce bol osídlený už v dávnoveku. Dôkazom najstaršieho osídlenia je neolitické sídlisko.

Prvá písomná zmienka je z roku 1138 v královskej listine Vojtecha II. ako Willa Qusout. Neskôr dedina patrila miestnym zemepánom, ale usadzovali sa tu zemania z okolitých obcí. Obec za tureckých nájazdov vela trpela a bola viackrát vyrabovaná. Dedina zapísaná pod menom Kosúti, patrila do ejáletu Nové Zámky, náhije Šaľa a sadžaku Nové Zámky. Košúty boli dosídlované a čast sa stala majetkom Eszterházyovcov.

Obyvateľstvo obce sa zaoberalo poľnohospodárstvom. V 18. a 19. storočí tu bol rozšírený chov oviec. Po zrušení poddanstva mohli na vlastnej pôde hospodáriť viaceré rodiny, ktoré sa už vlastne ani neodlišovali od drobných zemanov. Relatívne pokojný život v obci neskôr rušili hlavne rôzne epidémie a prírodné katastrofy. Velký význam mal rok 1867 ked bol založený cukrovar. Ten v okolí získal majetky, kde zavádzal najmodernejšie spôsoby pestovania poľnohospodárskych plodín, hlavne cukrovej repy. V tejto poľnohospodárskej obci žilo viacero remeselníkov /obuvník, krajčír, remenár, kováč, holič, pekár mäsiar, krčcmár, murár a stolár/. Na prelome 19. a 20. storočia bola zriadená žandárska stanica.

Život v obci zásadne zmenilo vypuknutie I. svetovej vojny v r.1914. Na jej bojiskách padlo 49 občanov. Po roku 1918 sa obec stala súčastou I. ČSR a život v nej sa začal nápadne meniť. Po usporiadaní povojnových pomerov sa začal prudký kultúrny rozvoj Košút.

V roku 1950 bolo založené JRD. V roku 1957-1959 bol postavený nový kultúrny dom ktorý slúži dodnes a v roku 1962 sa začalo so stavbou obchodu Jednoty. Pribúdalo nových rodinných domov v rámci IBV. Začalo sa s úpravou ciest. Úsek cesty zo Sládkovičova do Čierneho Brodu dostal asfaltový povrch. V kaštieli Ábrahámfyovcov pri moste je od roku 1945 umiestnený domov dôchodcov /dnes Domov dôchodcov a domov soc. starostlivosti pre dospelých/.

V rokoch 1972-1976 bola postavená budova MNV / dnes Obecný úrad / v ktorom získala priestory aj pošta. V rokoch 1974 -1975 bol postavený nový dom smútku a obec bola napojená na vodovodnú sieť. Hoci vedenie obce sa sústavne borí s nedostatkom financií, úspešne sa tu rozvíja súkromné podnikanie, stavajú sa nové budovy a rodinné domy a zlepšuje sa celkový vzhľad obce.

Dátum vloženia: 1. 1. 2022 1:53
Dátum poslednej aktualizácie: 6. 5. 2022 3:48
Autor: admin prevod

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

wifi

Sociálne siete